"The obtructions may not break me they only increas my determination to succees"

vicafitpower



vica.borbely@gmail.com

Egészséges a versenysport?

2014.07.05 07:52

A válasz egyértelmű sajnos nem. Első sorban a saját élettársamon láttam- Vigh Domonkos WBPF sportmodell Európa és Világkupa bajnok-, milyen az amikor teljesen megvonja magától a szénhidrátot a siker érdekében, és a verseny megelőző napján ill. azon a napon is csak kortyokat iszik, amikor a víz az egyik legfontosabb alkotóeleme az emberi testnek és mindezt az idegreszdszerünk ugye nehezen fogja fel! 

Röviden, mindez drasztikus energiafelvétel-visszaszorítással jár és dehydratióra építő technikákkal (folyadékfelvétel korlátozás, szaunázás, vízhajtók használata stb.) ez egyetlen sportágban sem teljesítményfokozó hatású, ugyanis megzavarja az elektrolit háztartást, a glikogéntartalék és ezzel együtt a tárolt víz mennyisége is csökken, továbbá az az idegrendszer működését is csökkenti. Mindezt azért írom le, hogy akik nem versenyeznek és  mutogatnak a Testépítőkre vagy Fitnesz versenyzőkre, hogy "te jó ég túl izmosak, vagy milyen vékonyak....." vagy bármilyen jelzővel is illetik őket, nagyon komoly munka és harc, lelki megpróbáltatás áll a háttérben!

Had fokozzam egy kicsit, teljesen világos, ha edzünk megnő az ásványi anyag és nyomelem igényünk is, ilyen drasztikus diétánál erre még fokozottabban oda kell figyelni, ugyanis a szénhidrát megvonás a zsírban oldódó vitaminok hiányához vezethet! ( Kálcium, Magnézium, Folsav, Kálium).  A folsav pl. fontos szerepet játszik az aminosavak anyagcseréjében, gyomor-bélrendszer épségének megőrzésében, vörös és fehérvérsejtek képzésében. Ne is beszéljünk a kálciumról vagy a magnéziumról, együtt fejtik ki igazán a hatásukat, hiányuk esetén, izomgörcs, alvászavar, fáradtságérzet léphet fel, nem csoda, hogy olykor a színpadon a túlzott feszítés közben görcsbe rándulnak a versenyzői izmok!

 

Le a kalappal előttük!