"Nem edzés alatt nősz, hanem amikor pihensz" ..."Ha alul edzed magad, akkor lassabban fejlődsz, ha túledzed magad, akkor a fejlődésed nulla lesz".
Közkézen forgó tudás szerint, ha túl gyakran edzünk, izmaink nem kapnak elég időt a regenerálódásra. Érdekes dolog ez, hiszen a maraton futók minden nap kimennek és lefutnak 20 km-t, vagy képesek vagyunk napi szinten 45-50 percet a lépcsőzőgépen eltölteni, jó magam szoktam futni heti 3-szor az edzéseim mellett, de a futás eddig még soha nem fárasztott le! Rengeteget vagyunk képesek kardiozni, de pl. egy 30 totál imsétlés egy testrészre egy közepesen nehéz súlyzós edzés után akár egy hét regenerálódást is igényel. Én ezt a lábnapok után érzem a legjobban, a capoeira aerobik edzéseimen még a 4. napon is alig bírok egy rúgást kezdeményezni az izomláztól :-) Miért van ez? Egy nehezebb "testépítő" edzés erősen igénybe veszi az idegrendszert. Fontos nagyon időt fordítanunk az idegrendszerünk állapotára!
Mi is ez tulajdonképpen? Röviden és konyhanyelven, a központi idegrenszer része az agy és a gerincvelő és összeköttetésben áll az izmokkal, a perifériális (környéki) idegrendszeren keresztül. A központi idegrenszer az izmok irányítója.
Bármilyen stressz hatással van rá, a kevés alvás, bulizás, stimulánsok használata. Amikor a központi idegrenszer fáradt az izmok ereje, működőképessége rosszabb lesz, nem csak fáradtnak érezzük magunkat, az izmok kontrollálhatósága, funkcionalitása és ereje kompromitálva lesz. A túlzott központi idegrendszeri kimerülés mellett az erő nem igen nő, ezért van az, hogy az erőemelők, kisebb volumennel edzenek, mint a testépítők, de mégis erősebbek. Fáraszd ki túlságosan az idegrendszeredet és túl fogod terhelni, vagy túl fogod edzeni magad! Ez olyan, mint egy város elektromos erőműve, korlátozott energiával bír, ha túl sokat használunk fel belőle, akkor "áramkimaradás" lesz.
A lokális- helyi idegek kimerülése, egyes izomcsoportok erejét és működését befolyásolják. Ha elvégzünk pl. 10 szettet az alkarjainkra, az nem okoz negatív változást a másnapi lábedzésemben vagy melledzésben, de minden bizonnyal azon a napon nem tudnánk ugyanúgy edzeni az alkarunkra. Ebben az esetben a kérdés az az, hogy miért van rossz hatással az elemelés, guggolás a másnapi fekvenyomásra és az alkaredzés miért nem? Azért, mert a sok izmot, ízületet magukba foglaló alapgyakorlatok annyival több izmot megdolgoztatnak és annyival többet leszívnak a központi idegrendszerből!
Ezért lehetséges az, hogy minden nap tudunk kardiózni, mivel az izmok dolgoznak, de nem csapolják le annyira a helyi és központi idegrendszert. Ezzel szemben a sprint és intervall edzés megint más, szintén igénybe veszik a "központi erőművet".
Ezek gyakori kérdések a vendégektől "miért nem fáradok el a futástól, vagy miért nincs izomlázam" itt a válasz! Én pl. alig várom a hétvégi regenerációs pihenést, hiszen főként intervall edzéseket oktatok! Nagyon fontos az idegi relaxáció vagy vállaljuk a következményeket, nem fejlődünk, kimerülünk ill. edzés közben le is sérülhetünk.