"The obtructions may not break me they only increas my determination to succees"

vicafitpower



vica.borbely@gmail.com

Blog

Az a bizonyos glutamin

2014.08.21 14:32

Az a bizonyos mentőöv verseny időszakban és még sok sok hasznos hatása van a szervezetünk számára, nem is gondolnánk. Azért is választottam most ezt a témát, mert több vendégem is kérdez folyamatosan a táplálkozásról, arról, hogy mi a módja egy egészséges zsírmentes izomtömeg megőrzésének ill. hogyan tartsuk meg az izmainkat a sok kardio edzés és hektikus életmódunk mellett!

Egy kis anatómia; Szabad aminosavkészletünk 60 %-át képezi a glutamin, nem esszenciális aminosav, azaz agyunk, májunk és izmaink képesek előállítani. Ingerülettovábbító anyag és energiaforrás az agy számára. Sportolás hatására az izmaink glutaminkoncentrációja sebesen csökken. 

 

Mi a glutamin szerepe? Fokozza a fehérjebeépülést az izmainkba, megakadályozza az izombontó (katabolikus) tevékenységet. Javítja az immunfunkciókat, csökkenti a regenerációs időt, ezeket talán mind ismerjük! Azt vajon tudtuk e, hogy a bélrendszer sejtjeinek szintén szükségük van glutaminra, gyulladáscsökentő hatása van, fekély sőt Crohn-betegség esetén is használják.

Nagyon fontos idegrendszeri funkciókat lát el, főleg diéta idején fontos- versenyidőszak- amikor képtelenek vagyunk normálisan koncentrálni, ez segít javítani az emlékezetünket is. Nagyon fontos, hogy minél stresszesebb az életünk, annál több glutamint kell a szervezetünknek elvonnia, az izomzatból. Az edzés is egyfajta sressz, ezért jó a sportolás megkezdése előtt bevinni ill. a végén! 

 

Érdekesség: kórházak sürgősségi osztályain évekig használtak glutamint traumás beleseti eseteknél, hiszen egy autóbalesetnél a szervezet hatalmas stressznek van kitéve és óriási katabolikus folyamatok indulnak be ez esetben. Az orvosok is felismerték ezt a tényt, hogy stressz esetén az izomlebontás megkezdődik, főleg a kortizol hormon miatt, ami nélkül nem élünk túl stresszt és ez a hormon kimondottan stressz helyzetben lép működésbe, szinte "eszi" az izmokat!

Kinek kell glutamin?

Abban az esetben javasolt, ha valóban komoly edzéseket végzünk, nagyon is stresszes életet élünk vagy ha gyengülés veszélynek vagyunk kitéve, pl. megfázás stb. 

A mai napig úgy érzem, ahogy múlik az idő, köszönhetően a mentoraimnak egyre inkább gyarapszik a tudásom mind elméleti és gyakorlati síkon, azonban egy dolog állandó marad, írhatunk 1985-öt vagy 2014-et, teljesen mindegy! Az emberek többségében még mindig az a tudat él, hogy egy nyár alatt le lehet fogyni szépen esztétikusan és egészségesen, és itt főként az utóbbi két szóra helyezném a hangsúlyt. A téma pont aktuális, hiszen egyre többen keresnek meg engem is ezzel a kéréssel....természetesen segítek, de CSODÁK NINCSENEK! Menjünk el a moziba, nézzünk meg egy fantasztikus Walt Disney filmet, ott találunk ilyesmit, de a valóság egészen más ;-)

 

Amint azt már mindenki tudja, hiszen a csapból is ez folyik, ebből lesz a jojo effektus, eszünk nem eszünk, edzünk nem edzünk, diéta után hízás jön és újra meg újra, gyerekek! Ezt így nem lehet, teljesen kikészítjük a saját szervezetünket, sőt kihasználjuk azt! 

Esetleg ha valaki nem ismerné a jojo effektus folyamatát; A nagy mértékben csökkentett kalória, az étkezések kihagyása, lassítja az alapanyagcserét és a fogyás alatt a szervezet, a raktárakból alakítja vissza a működéshez szükséges energiát, ezzel érhető el a súlyvesztés. Az elért súlyt követően, ha az étkezést újból megemeljük, az nem jár együtt a lelassult anyagcsere felgyorsulásával.Azaz hízni fogunk! 

NAGY KALÓRIAMENNYISÉGET, A CSÖKKENT ANYAGCSERE MŰKÖDÉS NEM KÉPES ELÉGETNI, ZSÍRRAKTÁRAKAT KÉPEZ ÉS MEGTÖRTÉNIK A VISSZAHÍZÁS! A testsúly lassú, egyenletes elvesztése eredményez egészséges fogyást! Napi több alkalommal történő étkezés és testmozgás!

Továbbá had hangsúlyozzam ki azt a tényt és ehhez nem kell edzőnek, vagy bármilyen szakembernek lenni, ha valaki soha életében nem sportolt vagy tegyük fel 2-3 éve már nem mozog, kihagyásai vannak, kemény munka árán és lemondásokkal képes csak nyáron megfelelő képet kialakítani magáról, ami a külsőt illeti. Azonban szép, tónusos ÉRETT izomzatot és külalakot hosszú évek kemény munkájával lehet elérni, nem pedig kilengésekkel. Ezzel zárnám a soraimat.

Jó munkát nyárra és természetesen tovább! :-)

Mindenki azt keresi, hogy hogyan lehet gyorsan, hatékonyan fogyni! Egy biztos a gyorsaság a minőség rovására megy! Gyakran követjük el azt a hibát, hogy nem eszünk és persze mellette folytatjuk az edzéseket- bár fogalmam sincs minőségileg milyen edzést lehet véghez vinni, ha nincs megfelelő szénhidrát bevitel, kivétel ha versenyidőszakról beszélünk az más téma- szóval, ilyenkor a "mai fiatalok" (had éljek ezzel a szóval, mert ez tényleg így van), nem esznek, és hirtelen leadnak egy hónap alatt 10 kg-mot, majd vissza szedik pár hónap múlva a dupláját. Igen hallottunk már ilyet és csontig lerágott ez a téma, szinte már unalmas, nem is akarom elmagyarázni miért van ez, meg a jojo effektus, csináljátok aztán tönkre teszitek a szervezeteteket! 

Én jelenleg is fincsi túrós batyut eszek, igen nem titok, néha megeszem, de nem készülök  versenyre meg nem akarok bot sáska lenni, és még is jól nézek ki vagy nem? Vagy most nagyképű vagyok? Mondjátok meg nyugodtan, úgy gondolom lassan 30 évesen nem lehet okom panaszra ami az alakomat illeti. Miért? Mert úgy edzek, mint egy állat, izzadok amennyire csak lehet! Ja az a kérdés, hogy mit? Rengeteget futok és intenzíven, küzdősportos elemeket viszek bele az edzéseimbe, olykor boxolok, alkalmazom a kemény funkcionális edzéseket és sok esetben azt eszek amit akarok (persze a megfelelő arányban) kivétel reggel és este! Továbbá ha megkívánom a nasit, azt is ésszel és mértékkel teszem! Enyi, konyhanyelven leírva! 

Na de lapozzunk, nincs titok! Egyszerűen ahogy Schwarzenegger is mondta a szabályaiban" Dolgozd ki a beled" . Úgy nem lehet edzeni, hogy félig vagy épp, hogy csak elfáradsz, ha valamit csinálsz, tedd teljes erőbedobással, szívvel és lélekkel! 

 

A másik ettől a "zsírégető" elnevezéstől is behalok! Mit nevezünk zsírégető óratípusnak, mitől az? Teszem azt egy Box óra talán nem zsírégető, vagy egy tánc óra pl. grandUP vagy dance aerobik? Mondjuk ez utóbbiba bele lehet kötni, ez edző függő aláírom, de az előzőek igen is zsírégetőek és még állóképesség fejlesztőek is. El lehet menni az alakformóló vagy zsírégető néven reklámozott órákra is, ami szintén edző függő lesz, hogy milyen erős és hatékony, viszont nem összehasonlítható az eredmény egy intenzívebb óratípussal szemben, mint pl. a Cardio box! Edz keményen, intenzíven és pont! 

Nos a víz élettani szerepéről már oly sokat hallottunk, de had soroljak  fel gyorsan pár dolgot, mert valószínű sokak számára még nem tisztázott ez a dolog. Meghatározza ugye a testhőmérsékletünket, szállítja a tápanyagokat, segíti a felszívódásukat, a felesleges anyagok kiválasztásában közreműködik és így tovább. Tudtátok e, hogy víz nélkül 3-5 napig bírjuk ki? Az egyik legfontosabb dolog az életünkben a víz, ha sportolunk, ha nem! Az emberi test tömegének 50-70%-át teszi ki.

 

A vízhiányra a szervezet védekezéssel reagál, kevesebb és koncentráltabb vizeletet választ ki, ami fokozhatja a vesekőképződés és húgyúti fertőzések kockázatát, ha sporttevékenységet is folytatunk és kevés a víz fogyasztás akár túl is hevülhetünk. 

Az ún. DEHYDRATIO -minden olyan állapot, amikor folyadékdeficit áll fenn- már enyhe foknál is FEJFÁJÁSSAL, fáradtságérzettel és teljesítménycsökkenéssel jár. Hányszor meg hányszor elmondtam már kedves vendégeim, hogy mennyire fontos a víz fogyasztás és talán  a migrén egyik fő okozója is lehet. Kit érdekel, hogy nem finom, nem ezért isszuk a vizet, ahogy a fehérjét sem, hanem azért, hogy könnyebben regenerálódjunk és az anabolikus (építő) folyamatok beinduljanak az izmainkban. Egy szó, mint száz inni kell a vizet, egy nap akár több alkalommal, nyáron 40 fokos melegben akár napi 4 L vízre is szükség van!

Továbbá a folyadékfogyasztás függ, a testi aktivitásunktól, a levegő páratartalmától, szóval a klimatikus körülményektől, sok dolog befolyásolja egyszerre. 

Ami nagyon fontos, 60-90 perces sporttevékenységet követően már nem elegendő a víz fogyasztása, mese nincs, hogy "én nem iszok izotóniás italt nekem jó a víz is". Miért is kell a sportital? Azért, mert a verejték és a vesék által kiválasztott folyadék nem pusztán víz, hanem, víz és oldott anyagok keveréke. Hosszú ideig tartó, megterhelő edzést követően pedig, a nátriumpótlást is ajánlatos megoldani, ennek hiánya komoly egészségügyi problémákhoz vezethet. Olyan sportok esteében, mint pl. az úszás is fontos a folyadékfogyasztás, még ha közvetlenül nincs is szomjúságérzetünk. 

MOST JÖN CSAK A LÉNYEG! A jó hidratáltsághoz, a terhelés előtti 24 órában fontos a folyadékfogyasztás, edzés előtt 1-2 órával pedig pár pohárkával jó inni, hogy legyen ideje a szervezetnek a felesleges víz kiválasztására. A kiszáradás gyakran álruhában érkezik ne feledjétek, FEJFÁJÁSKÉNT, FÁRADÉKONYSÁGKÉNT  a szomjúságérzet nélkül vagy amellett.

 

Igyunk eleget!!!!! Ne feledjük a munkahelyünkön se! 

 

Felhaszn. ir.: Teljesítményfokozó sporttáplálkozás: Tihanyi András, Krea-Fitt kiadó, 99-103.o.

Srácok néha úgy érzem kevés vagyok ahhoz, hogy edző legyek, de komolyan! Sőt néha olyan érzésem is van, hogy nincs elég tapasztalatom- habár mindig van hova fejlődni, ezért is képzem magam .

Azonban cáfoljatok meg, ha nem így van, egy héten 6 aerobik edzést tartok és egy alkalommal futok, az órákon nem szokványos alakformáló gyakorlatokat végzünk, hanem olyan nehezet amilyet csak lehet (nem éppen izolációs gyakorlatok) ill. brutális módon izzadunk, mert 220-on pörgök  veletek együtt, a belem is szétüvöltöm és egy pillanatra se állok le, kemény intervall tréningeket is tartok, elmondásotok szerint drága vendégeim egy állat vagyok és sokat fogytam.....és ettől a pár órától szanaszét vagyok hétvégére, amikor még szintén nem pihenek.

Fellépésre megyek vagy éppen képzésre, ahol szintén vagy 4-5 órát ugrálunk, mint a bakkecske és másnap úgy megyek, mint a birodalmi lépegető. Miért írom ezt? Nos annyi idióta poszt van már a facebookon, hogy egy kemény vírusírtót rá lehetne tolni, de komolyan!

Edzők....... számomra eddig hitelesnek tartott edzők, továbbá sportolók is kiírják, hogy "ma már a 3. meg a 4. edzésemet tolom és mutogatja a szép kis testét, ami valóban szép, de nem ez a lényeg". Na hát ez nagyon kemény és utána két napig regenerálódsz vagy mi? Gyerekek nem vagyok ideges, én se úgy vettem meg a szakmai végzettségeim és nem szokásom ilyen hangnemben írni, de szólás szabadság van, akkor megtehetem igaz?  Meg talán nem írok nagy hülyeségeket na :-) De minek egy nap 4-szer edzeni? Arnold Schwarzenegger sem tolt egy nap 4x4 órás tréningeket, maximum kettőt, vagy fél órákat bicepszezett két forgatás között, aki elolvasta a könyvét az tudja. Pedig ő aztán nem semmi, letett valamit az asztalra úgy gondolom.

 

Nincs az a glutamin , ami képes olyan mértékben feltölteni a glikogén raktárakat, szabályozni az idegrendszeri funkciókat, segíteni a koncentrációt, akár úgy szabályozni az inzulint, hogy ezt kibírja sokáig a szervezet. Az ízületi károsodásokról ne is beszéljünk.

Továbbá egy hét után simán ki lehet dőlni, mert én megdöglök úgy edzek és péntekre érzem minden porcikám. Pedig iszom a fehérjém, meg az aminosavat (és nem szart iszok, korábban nutrendes termékeket, most a Best Body nutrition termékeit) , ami ugye nagy mértékben hozzájárul a test szöveteinek képzéséhez, a fáradtság csökkentéshez stb. Vitaminokat is szedek magas dózisban. Viszont még egyszer mondom, nincs az a csoda aminosav sem, ami a túledzést képest "kezelni". Kérdem én a tisztelt edzőt vagy sportolót? Ha egyik nap 4-szer edz, a hét többi napján hányszor ill. mit, mert az se mindegy a regeneráció szempontjából. Letolsz egy spinninget, aztán egy Cross coret...mondjuk elmész futni aztán mit? Olyan leszel, mint egy rongybaba! Másnap meg azt se tudod reggel, hogy hány éves vagy és idegileg ki vagy merülve. Ja, hogy vannak szteroidok.......igen vannak, azzal sok dolgot meg lehet oldani ez tény, de akkor nem kellene azzal felvágni, hogy 20-szor edzünk egy nap, mert ilyen szerek használatával még a macskám is maratont fut.

Szóval úgy gondolom ésszel kell edzeni, fokozatosan terhelni a szervezetet, néha lehet feszegetni a határainkat, ehhez erőt adnak a táplálékkiegészítők, este megisszuk a kis fehérjénket ami beépül az izmokba és elősegítjük az izom regenerálódását és a növekedést. Ne feledjük túledzés során csökken a teljesítmény, az edzés meghaladja a regenerációt és a stressztűrő képességünket, sőt több kortizol hormon is termelődik, e nélkül nem élünk túl stresszt és sajna ez a hormon fokozza az izombontó tevékenységet is. NA BUMM!  Ha kedden kemény lábedzés volt, értelemszerűen nem megyünk el egy durva funkcionális köredzésre, ahol szintén szétguggoltatnak, hanem lenyomunk valami könnyebbet pl. elliptikus tréner, futás stb. Én egy komoly lábnap után van, hogy 4 napig nem bírom csípőmagasságig felmelni a lábam, nem hogy 4-szer edzek egy nap!  Bár nagyon örülnék neki az biztos! :-)A versenyfelkészülés megint más, viszont a párom is versenyző és olyat még ő se csinált, hogy 2-nél több edzést nyomott volna le egy nap. Pedig Világ kupa bajnok lett a ketagóriájában........................biztos szarul csinált valamit.

Lehet kritizálni, kommentelni, de egy biztos, el kell dönteni, hogy egészségesen akarunk e sportolni vagy sem!

Ideg-izom fáradtság

2014.01.30 17:22

"Nem edzés alatt nősz, hanem amikor pihensz" ..."Ha alul edzed magad, akkor lassabban fejlődsz, ha túledzed magad, akkor a fejlődésed nulla lesz".

 

Közkézen forgó tudás szerint, ha túl gyakran edzünk, izmaink nem kapnak elég időt a regenerálódásra. Érdekes dolog ez, hiszen a maraton futók minden nap kimennek és lefutnak 20 km-t, vagy képesek vagyunk napi szinten 45-50 percet a lépcsőzőgépen eltölteni, jó magam szoktam futni heti 3-szor az edzéseim mellett, de a futás eddig még soha nem fárasztott le! Rengeteget vagyunk képesek kardiozni, de pl. egy 30 totál imsétlés egy testrészre egy közepesen nehéz súlyzós edzés után akár egy hét regenerálódást is igényel. Én ezt a lábnapok után érzem a legjobban, a capoeira aerobik edzéseimen még a 4. napon is alig bírok egy rúgást kezdeményezni az izomláztól :-) Miért van ez? Egy nehezebb "testépítő" edzés erősen igénybe veszi az idegrendszert. Fontos nagyon időt fordítanunk az idegrendszerünk állapotára!

 

Mi is ez tulajdonképpen? Röviden és konyhanyelven, a központi idegrenszer része az agy és a gerincvelő és összeköttetésben áll az izmokkal, a perifériális (környéki) idegrendszeren keresztül. A központi idegrenszer az izmok irányítója.

Bármilyen stressz hatással van rá, a kevés alvás, bulizás, stimulánsok használata. Amikor a központi idegrenszer fáradt az izmok ereje, működőképessége rosszabb lesz, nem csak fáradtnak érezzük magunkat, az izmok kontrollálhatósága, funkcionalitása és ereje kompromitálva lesz. A túlzott központi idegrendszeri kimerülés mellett az erő nem igen nő, ezért van az, hogy az erőemelők, kisebb volumennel edzenek, mint a testépítők, de mégis erősebbek.  Fáraszd ki túlságosan az idegrendszeredet és túl fogod terhelni, vagy túl fogod edzeni magad! Ez olyan, mint egy város elektromos erőműve, korlátozott energiával bír, ha túl sokat használunk fel belőle, akkor "áramkimaradás" lesz.

 

A lokális- helyi idegek kimerülése, egyes izomcsoportok erejét és működését befolyásolják. Ha elvégzünk pl. 10 szettet az alkarjainkra, az nem okoz negatív változást a másnapi lábedzésemben vagy melledzésben, de minden bizonnyal azon a napon nem tudnánk ugyanúgy edzeni az alkarunkra. Ebben az esetben a kérdés az az, hogy miért van rossz hatással  az elemelés, guggolás a másnapi fekvenyomásra és az alkaredzés miért nem? Azért, mert a sok izmot, ízületet magukba foglaló alapgyakorlatok annyival több izmot megdolgoztatnak és annyival többet leszívnak a központi idegrendszerből!

Ezért lehetséges az, hogy minden nap tudunk kardiózni, mivel az izmok dolgoznak, de nem csapolják le annyira a helyi és központi idegrendszert. Ezzel szemben a sprint és intervall edzés megint más, szintén igénybe veszik a "központi erőművet".

Ezek gyakori kérdések a vendégektől "miért nem fáradok el a futástól, vagy miért nincs izomlázam" itt a válasz! Én pl. alig várom a hétvégi regenerációs pihenést, hiszen főként intervall edzéseket oktatok! Nagyon fontos az idegi relaxáció vagy vállaljuk a következményeket, nem fejlődünk, kimerülünk ill. edzés közben le is sérülhetünk.

A jó öreg kortizol!

2013.12.19 18:28

Annyit talán tudunk, hogy ez a mellékvese hormonja (endokrin hormon) , igaz? Továbbá a túlélésünk kulcsa, nem élünk túl stresszt nélküle. Kísérleti patkányokon vizsgálták meg, ha eltávolítják a mellékveséjüket, azt tökéletesen túlélik, képesek folytatni az életüket, de ha stresszhelyzet alá kerülnek vagy éheztetjük őket, mivel nem tudnak kortizolt termelni, ezért el fognak pusztulni.

 

Milyen hatása is van ennek a hormonnak?

Szabályozza a vérnyomást, inzulint, glükózt, immun funkciókra hat, szabályozza az anyagcserét. A legfontosabb feladata, hogy segítse a szervezetet a stresszre való reakciókban. Más szóval, ha valaki sokat stresszel, annak magas a kortizol szinte, ami nem minden esetben jó. Lehet az illető alkoholista, kismama, élsportoló....Verseny időszakban érdemes nagyon oda figyelni, hiszen akkor hatalmas stressznek vagyunk kitéve- ezt a saját páromon is látom, színpadra állás előtt még a világ is meg szűnik létezni számára :-) - szóval, ekkor nagy mértékben termelődik a kortizol, amely negatív hatással van az izmokra, elveszítjük az izomrostokat.

Ezt két úton teszi: megtámadja az izomsejteket, illetve - és ez az igaz fenyegetés- anti-anabolikus hatású, vagyis gátolja az izomregenerálódást. Ilyenkor válhat fontossá a glutamin fogyasztása, amely befolyásolja a kortizol szintet, ezáltal a sejttérfogatot. Természetesen a gulatimnnak számos előnye van, felel az anabol (építő) és mentális testi funkciók helyes működéséért, a sportolók fizikai teljesítményét fokozza, az emlékező készséget  is fokozza, az epe egészséges működéséhez nélkülözhetetlen, lassítja a kóros fogyást, nélkülözhetetlen a vesék normális működéséhez,  javítja a teljes emésztőrendszer állapotát, tehát gyulladás csökkentő is stb.

Fontos, hogy megtalálható a szervezetünkben a glutamin, a vérkeringésben és az izomszövetekben leggyakrabban előforduló szabad aminosav, amely intenzív terheléskor nagy mennyiségben használódik fel. Nem csak Fitnesz-és Testépítőknek, minden sportolónak fontos! Minden mindennel összefügg!

Stresszeljünk kevesebbet és egészítsük ki az étrendünket egy kis glutaminnal :-)

 

Nos, a teljesítménynövelés vágya régi keletű, már az ókorban is használtak növényi kivonatokat, a fájdalom leküzdésére és a fárdtság érzés elnyomására. Vajon ezek jó hatással vannak az emberi szervezetre? Vajon szteroidok (dopping) nélkül is lehet kimagasló eredményeket elérni?

Köztudott, ezek férfi nemi hormon jellegű készítmények, fokozzák az izomtömeget, az izomerőt. A gyógyszeripar már  az 1930-as évektől szintetizál ilyen gyógyszereket, Biztosan hallotatok már az anabolikus szteroidokról. Az emberi szervezetben is megtalálható, természetes androgén anabolikus hormonja a TESZTOSZTERON, amely szinte minden anabolikus szteroid alapja. Fokozza az izomtömeg növekedést, fokozza a fehérjeszintézist illetve nő az izomerő! Nagyobb teljesítményekre is leszünk képesek, nem természetes úton. Ez eddig jól hangzik, de a következményekkel senki sem számol. Rövid leszek és lényegretörő!

Vannak mellékhatások, toxikus, mint pl. májkárosodás, illetve hormonális változás is lehet, mint pl. az agyalapi mirigy hormonjának csökkent termelése. Férfiaknál herefunkció zavar, libidó csökken, impotencia, hangmélység változás- ez ugye nőkre is vonatkozik, bizonyára csodaszépen hangzik, amikor egy sexy nő olyan mély hangon szólal meg mind egy medve!

Hosszantartó anabolikus szteroid szedése esetén zsírlerakódás figyelhető meg, a mellek megduzzadnak, a szív teljesítmény fokozódik, vérnyomás emelkedik, és jöhet a szívinfarktus és az agyvérzés rizikója.

Megváltozik a BŐR MINŐSÉGE! PATTANÁSOK, KELÉSEK JELENNEK MEG! A fejbőrön szőrmentes területek...az anfetamin származékok  pszichózist is kiváltanak, aminek nem más a vége, mint szkizofrénia, hallucináció, na jó itt be is fejezem, mert akinek ez nem elég az inkább szedje be!

Itt jön képbe a párom Vigh Domonkos, aki Világbajnoki címet nyert (WBPF Sport Physique Open kategóriában). A kétkedőknek üzenem, bocsi, de mi ezekből a mellékhatásokból nem kérünk. Aki egy kicsit is ért  a Testépítés és Fitneszhez, az nagyon jól tudja, hogy néz ki egy olyan sportoló teste aki szed szteroidokat és hogy néz ki egy olyané, aki nem szed. Többek között nincs női jellegű melle. Kedvesemmel gyerekeket szeretnénk még, és ha majd eljön az idő, utána se fog ilyen szerekhez nyúlni, mert az egészség mindennél fontosabb! Természetesen ha valaki doppingol és nem edz megfelelően, nem fogja elérni a kívánt hatást, megveheti a világ legjobb dopping szerét is, tudni kell jól edzeni! Ezt teszik a "nagyok" is, akik előtt le a kalappal! Amit ki szerettem volna hangsúlyozni, az az  hogy mindenki azt tesz a testével amit akar, de ő megfelelő táplálkozással, diétával, edzéssel nyerte meg a világbajnoki címet és pont!...................

 

Felhaszn. ir.: www.webbeteg.hu

 

 

Mint említettem nem kizárólag a fogyókúráról meg az egészséges táplálkozásról szól a blogunk. Korábban írtam a Chron-betegségről még egy cikket. Csak röviden, hogy mi is ez? "A bél rohamokban megnyilvánuló krónikus gyulladása". Főként a vastagbél gyulladásáról beszélhetünk, egész pontosan az egész bélfal gyulladásáról van szó. A betegség tünetei sajnos ismertek; hasmenés, felszívódási zavarok, a vitaminok nem tudnak felszívódni, ami vérszegénységhez vezethet. A fehérjefelszívódás sem megfelelő, így a betegségekkel szemben csökken az ellenállóképességük is. Nos, ha ez még nem elég, a stressz a tüneteket felerősíti!

Mi a megoldás?

Edzés, edzés, edzés és 110 %-ban oda figyelni a tápanyag bevitelre! Ugye ők még csontritkulásban is szenvednek, ezért kiemelten fondtos a D-vitamin és a Kálcium bevitel.

A probiotikumok, szintén jó megoldás. De mik is ezek, ne vagdalózzak már mindenféle idegen szavakkal :-). Baktériumok, amik velünk élnek, segítik az emésztést, erősítik az immunrendszert, a bélflóra pozitív irányú megváltoztatásáról beszélhetünk. Egyszóval segítik a sérült bélszövetet regenerálni és csökkenteni a gyulladást. Ezt joghurtok, az ő esetükben tabletta formájában a legjobb bevinni.

A zsírbevitelt egyértelműen csökkenteni kell. Felejtősek: tejszín, vaj, sült ételek. Amire nekik szükség van: Omega 3 zsírsavak (halolaj, oliva és lenmagolaj)  ezek mind csökkentik a gyulladást. Továbbá más jótékony hatása is van pl. egészséges agyfunkció, normál szívműködés. Ezt is be lehet venni tabletta formájában.

Mi a helyzet a rostokkal? Ugye a dietetikusok is azt mondják, hogy a megfelelő anyagcsere folyamatokhoz kellenek a magas rosttartalmú élelmiszerek, igen ám, de nem az ő esetükben. Ezek csak növelik a kellemetlen tüneteket, a legjobb a párolás vagy sütni a zöldségeket, gyümölcsöket, olykor nem árt étkezési naplót vezetni.

Vitaminok! Nos a Chron-betegek D-vitamin hiánytól szenvednek, ebből adódóan kevesebb foszvor és Kálcium szívódik fel. A foszfor felel, a csontokért, fogak épségéért ill. a fehérje, szénhidrát és zsír anyagcserében is van szerepe, továbbá az energia tárolásban. E betegségben szenvedők nagyon energiátlanok lehetnek. Foszfor forrás: olajos magvak, füstölt lazac, hüvelyesek, máj, homár...

Nagyon fonos a D, kálcium és a foszfor megfelelő aránya, mivel ezek hiánya puha csontokhoz, anorexiához vezethet!

B12 és folsav bevitel is fontos, a bél sérült sejtjeinek regenerációjához! Ez utóbbi megtalálható a májban, húsban, tojásban, tejben. ezzel csak egy gond van, hogy nem fogyaszthatnak tejterméket, mivel az irritálja a bélrendszert. Esetleg szója protein (én személy szerint a szóját nem szorgalmazom annyira) ill. a hús bevitelt kell maximalizálni.

A cink pedig segíti a sebgyógyulást, az inzulin működést is szabályozza!

 

Ezek az élettani  dolgok, azonban fontos náluk a pozitív gondolkodás megléte, mint minden embernél. Ha ez nincs akkor, a szervezetünk hanyatlik, és a betegségekbe kergeti magát. Kezdjünk el edzeni, a Chron-betegeknek különösen fontos a sport, többek között a testépítés, mivel ennek segítségével tudnak izomtömeget növelni! A sport endorfint termel, vidámabbak lesznek és ez hozzájárul a pozitív életképhez is!

Pár fontos szabályt be kell tartaniuk, nincs mese:

1. Chron-betegeknek edzeniük kell, és akkor is kell étkezniük, ha nem éhesek!

2. Minőségi, tiszta fehérjék fogyasztása, a multivitaminok magas dózisban, elengedhetetlenek (minden nyomelem benne van pl. cink is), ne legyen tápanyaghiányos a szervezet.

3. Megismerjük testünk működését az edzés hatására, ez fontos.

4. Étkezzünk több alkalommal, kis adgokban, kalória dús ételekkel.

Itt jön képbe még a GLUTAMIN , ami egy aminosav, és ez kell a bélrendszer sejtjeinek. Az ő esetükben csökkenti a fekélyeket, vastagbélgyulladást még az ételallergiás tüneteket is!

Azonban egy dolgot ne feledjünk és ez szentül igaz: MINDEN FEJBEN DŐL EL! Remélem sikerült segíteni!

A fehérje tulajdonképpen az izmaink építőköve, nélkülük az izomnövekedés egészséges izomfejlődés, regeneráció elképzelhetetlen lenne! Sokan fordulnak hozzánk olyan kérdésekkel, "hogy milyen fehérjét szedjek, ha tömegelek vagy ha fogyni akarok, egyáltalán mikor szedjem". Úgy gondolom az alapokkal kell első sorban tiszába lenni!

Mi is konkrétan az a fehérje, ezt azért nem árt tudni! Ez aminosavakból áll, 22-őt ismerünk, felnőtteknek nagyon fontos az esszenciális aminosav ( 8 van ebből) , ezt sajna a szervezetünk nem képes előállítani. A többit a szervezet szintetizálni (előállítani) képes.  Fontos információ, ha az esszenciális aminosavakból hiány van a szervezetben, akkor ezt az izomzatunkból szerzi be elsőként. Ha a fehérje rendelkezik az összes esszenciális aminosavval (megfelelő mennyiségben és arányban), akkor azt elsőrendű komplett fehérjének nevezzük, mivel önmagában is elegendő fehérjeforrás. pl. tej, tojás, hal, húsfélék.

A másodrendűek önmagukban nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat, de kiegészíthetők más fehérjékkel, így már teljes értékűvé tehetők, ezek nagy részt a növényi fehérjék.

 

Természetesen a legjobb rögtön edzés után fél órán belül fogyasztani, mert akkor rögtön felszívódik, de ez étrendkiegészítőként is funkcionál, Reggeli vagy vacsora helyett is tökéletes lehet, és nem hízunk el tőle, mivel nem alakul át zsírrá, hanem beépül az izmokba.

Napi szükséglet! Na az mennyi lehet?

A testtömeget meg kell szorozni 0.8-cal. Egy átlagos súlyú felnőtt nőnek kb. 46 gramm a napi protein igénye, egy férfié 56 gramm. Azonban ez függ attól is, hogy sportoló-e, testépítő, vega illetve egy terhes kismamáról van szó. Ez utóbbinál 10, szoptatós kismamáknál 20 grammal több fehérjére van szükség. Az interneten ha valaki szeretné ki lehet számolni, véleményem szerint nem kell nagyon görcsösen ragaszkodni ehhez.

Továbbá vannak gyors és lassan felszívódó fehérjék! Az utóbbi főleg azoknak jó akik nehezen híznak és gyors az anyagcseréjük, ezek a húsproteinek, a kazein is ilyen. Tovább okoz telítettséget és hosszantartó az izomnövekedés. A Gyorsak közé tartozik, a szója protein izolátum, why protein izolátum és koncentrátum. A Fogyasztás után hamar bekerülnek a véráramba, de nem sokáig maradnak ott, így az izomzat leépülése ellen se sokáig nyújt védelmet. Diéta, éheztetés idején nem ezt ajánlom, hanem az előzőt!!

Végül, de nem utolsó sorban, mi a fehérje koncentrátumok előnye?

Építőanyagként funkcionál, segítenek a diétánál (telítettség), csökkentik az izomzatban a leépítő folyamatokat (lassú felszívódásúak) , stimulálja az izomműködést (gyors felszívódásúak).

Ha már említettem a növényi eredetű fehérjéket, gondoljunk ugye a vegetáriánusokra is: (párat említek)

pl. Brokkoli 49%, Karfiol 27%, Spenót 49 %, Zöld fejes sali 42 %, retek 10 %

Gyümölcsök: avokádó 22%, citrom 13 %,

Olajos magvak: Mandula 19%, Mogyoró 13 %, Napraforgó mag 24 %, Tökmag 29 %

A sötétzöld színűek főként!

Ennyit az alapokról, de még tartozom egy magyarázattal, mik azok az oly sok esetben emlegetett esszenciális aminosavak?

Ezeket az emberi és állati szervezet nem képes előállítani, csak elégtelen mennyiségben. Párat említenék csak, mert szerintem senkit nem érdekel a sok idegen szavakkal összezsúfolt olvasmány. pl. Arginin. Ez a hipofízisben termelődik-agyalapi mirigy-húsban, szárnyasokban, tejtermékekben található ill. a mogyoróban és mogyoróvajban. Mire jó? Erekciós zavarokra, terméktelenség, koncentrációs problémákra, növekedési hormon kibocsátás serkentés stb.

Ide tartozik a Hisztidin is, amit értágítóként is alkalmaznak. Kell a vörös-fehérvérsejtek termelődéséhez, csökkenti a vérnyomást, fekélyek, allergiák kezelésére is alkalmazzák. Megtalálható a húsban, halban, riszben, gabonában is.

Itt be is fejezném, ennyi tudás kezdetnek bőven elég! És egy jó tanács, amikor bementek egy boltba fehérjét vagy bármi egyebet vásárolni és nem tájékoztatnak megfelelően ill. lusták titeket kiszolgálni, nyugodtan üvöltsétek le a fejét az illetőnek, azért van ott, hogy az embereket az egészség irányába terelje, nem dísznek. Pont!

 

 

 

 

 

 

 

Tételek: 21 - 30 ból 33
<< 1 | 2 | 3 | 4 >>